Wolny jak Hideo

Spośród wszystkich branżowych nagród rozdawanych w tym roku szczególnie ciekawie zapowiada się The Game Awards. To na niej bowiem Hideo Kojima odbierze statuetkę „Ikona Branży”. I tym razem zrobi to osobiście.

Już w zeszłym roku Kojima miał odebrać parę nagród za grę Metal Gear Solid 5: The Phantom Pain, jednak plany pokrzyżowało Konami, które po konflikcie z projektantem zabroniło mu przyjechać na rozdania. I to nie był pierwszy cios zadany Kojimie przez japońską firmę: wcześniej zdołała skasować jego projekt nowego Silent Hilla, wygumkować jego nazwisko z nowego MGS oraz zlikwidować Kojima Productions w Los Angeles.

Te wydarzenia pokazują czym przez lata był Kojima dla Konami: maskotką-dojną krową, którą można wdeptać w ziemię, gdy ta zacznie się stawiać. Dopóki Kojima siedział cicho w swojej złotej klatce, jaką mu zafundowano, mógł robić to co kocha, ale musiał też liczyć się z tym, że jest mocno zależny od Konami. Gdy w końcu puściły nerwy i projektant opuścił firmę, ta robiło wszystko, żeby sprowadzić go do parteru i pokazać mu, kto tu tak naprawdę rządzi.

Jednak żaden z ataków nie zadziałał na Kojimę. Zarówno podczas pierwszej wspólnej konferencji z Guillermo del Toro, jak i w późniejszych wywiadach prasowych, a nawet na swoim Twitterze nie okazuje smutku. Wręcz przeciwnie – zachowuje się jak ktoś, kto wyrwał się z objęć wielkiej korporacji, która co rusz odcinała mu skrzydła. Nawet sam o tym mówił na konferencji:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=LHFLxB7tliU]

Dlatego tegoroczne The Game Awards będą w pewnym sensie przełomowe. Pal licho, że to śnieżynka w porównaniu z Golden Joystick czy BAFTA. To co jest w tym wszystkim najważniejsze, to to, że będą to pierwsze branżowe rozdania nagród w których Hideo Kojima weźmie udział nie jako pracownik Konami, ani nawet jako twórca serii Metal Gear Solid, ale jako wolny człowiek, który uwielbia to co robi. W porównaniu z tym późniejsze nagrody będą jedynie skromnym dodatkiem do jego dotychczasowych osiągnięć.