Thank You For Playing – czar lat 90. w 90 minut (z hakiem)

Dwa lata zabierałem się do obejrzenia tego filmu. Kilka dni temu odnalazłem chwilę czasu, aby odpalić płytkę DVD w swoim odtwarzaczu, rozsiąść się wygodnie w fotelu i na spokojnie wchłonąć dzieło panów Kazimierczaka, Iwanowicza i Olzackiego. Już teraz mogę powiedzieć, że to były najlepiej wykorzystane 90 minut.

Moje wczesne dzieciństwo spędziłem przede wszystkim grając w gry i kartkując najprzeróżniejsze pisma o grach, wliczając kultowe „Secret Service”, „Top Secret” i „Reset” (wstyd przyznać, ale o istnieniu „Gamblera” dowiedziałem się długo po jego upadku). To był ważny moment w życiu zarówno moim, jak i każdego szanującego się gracza w Polsce. Dlatego pomysł, żeby choć na chwilę cofnąć się do tamtych chwil, uważam za strzał w dziesiątkę. I nie mówię o tym w kontekście wspominek „starych, dobrych czasów”.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=TOOOqgEHKr0]

Bowiem film Kazimierczaka, Iwanowicza i Olzackiego to nie tylko sentymentalna podróż do przeszłości, zbiór anegdot i zaglądanie za kulisy prasy growej lat 90. To także – a może raczej przede wszystkim – opowieść o pewnym okresie naszego życia, który nigdy nie powróci. To były czasy, kiedy prasa growa dosłownie powstawała z niczego, na pełnym spontanie i w chaosie, a to, co potem trafiało do kiosków, przez lata wychowywała rzeszę wtedy bardzo młodych graczy.

Przyjemnie było zatem zobaczyć twarze tych, którzy nie tylko dostarczali co miesiąc tonę informacji o świecie gier w czasach, kiedy internetu albo nie było, albo działał „jakoś”, ale też żyli tym, co robili. Wszystkie te dziś kultowe magazyny były tworzone przez wariatów-pasjonatów, dla których ważniejsze od zarabiania grubej kasy była zabawa i bezpośredni kontakt z czytelnikami. Otoczka, jaką wytworzyli wokół tych pism, jest dziś niemożliwa do podrobienia i powtórzenia.

„Thank You For Playing” to film uniwersalny, więc mogę z czystym sumieniem polecić każdemu. Zwłaszcza dla starszych to idealny sposób na to aby poznać i podziękować legendom, którzy przeprowadzali nas wszystkich przez niepewny okres przemian w Polsce.

Żródło: cd-action.pl